Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Prawdopodobnie największy skarb architektury sakralnej na całych Żuławach. Zabytkowa świątynia wyróżnia się zarówno oryginalnymi rozwiązaniami architektonicznymi, jak i wspaniale urządzonym, pełnym cennych dzieł sztuki wnętrzem.

Stegieński kościół to jednonawowa konstrukcja ryglowa, postawiona w latach 1681-83 przez miejscową wspólnotę luterańską. Przybytek w ceglano-drewnianą szachownicę zastąpił starą świątynię gotycką, wybudowaną jeszcze w XV stuleciu. Front stanowi wysoka dzwonnica z zegarem i miedzianym hełmem, zakończonym kulą z chorągiewką. W wieży biją dzwony z XVII i XVIII wieku.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie może się poszczycić prawdopodobnie największym obrazem w Polsce. Gigantyczne płótno (ok. 450 metrów kwadratowych powierzchni) pokrywa właściwie cały beczkowaty strop oraz dużą część prezbiterium. Przedstawia w sumie 6 biblijnych scen, oddzielonych efektownymi obramowaniami. Autorem monumentalnego dzieła jest Reinhold Schneider - ten sam malarz stworzył też 4 imponujące obrazy ścienne dla świątyni w Stegnie.

Patrząc w górę nie sposób nie zauważyć “miniatury” trzymasztowej fregaty podwieszonej do sufitu. Praca Fryderyka Wehlma to bodaj największy model statku w naszym kraju. Fregatę jako wotum dziękczynne ufundowała załoga żaglowca, który tylko cudem uratowała się z tonącego okrętu w trakcie gwałtownego sztormu na Bałtyku.

Kolejnym godnym uwagi elementem wyposażenia kościołabarokowe organy. Prospekt jest znacznie starszy od zasadniczej części instrumentu (32 głosy, registr wysuwany oraz 2 rzędy registrów wysuwanych) wykonanej w 1914 r. na polecenie Otto Conrada. Dzięki kilku innowacjom konstrukcyjnym organy zyskały nowe brzmienie i sporo funkcjonalności - na instrumencie mogą swobodnie grać osoby niepełnosprawne i niewidome. Parafia w Stegnie co roku bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Organowym, organizowanym przez gdańską Filharmonię Bałtycką.

Dużą wartość prezentują jeszcze zabytkowa, bogato zdobiona chrzcielnica z 1666 r., przepełniona pięknymi dekoracjami ambona (1687 r.) oraz efektowny ołtarz główny. Poza polichromią, figurami i płaskorzeźbami, warto zwrócić uwagę na obraz w jego środkowej części. Pod malowidłem Rafała Dębskiego “Najświętsze Serce Pana Jezusa” ukryto lustrzaną kopię “Złożenia do grobu” Caravaggia.

Dodaj opinię

Najcenniejszy zabytek sztuki sakralnej na Żuławach. A raczej cały skarbiec zabytków, gdyż stegieński kościół wyróżnia się nie tylko oryginalną, ryglową konstrukcją, ale przede wszystkim przebogatym wyposażeniem - w większości barokowym. Trzeba tu wymienić niezwykle zaawansowane organy, największy obraz w Polsce, model żaglowca, czy bogato zdobiony ołtarz.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, zobacz gdzie w Piaskach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij