Jedna z najpiękniejszych kamienic Starego Miasta, siedziba jednego z najstarszych towarzystw naukowych na ziemiach polskich… a od 1958 roku główny oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Dom Przyrodników, znany również jako Dom Towarzystwa Przyrodniczego, pod względem architektonicznym stanowi niezwykle okazały przykład lokalnej odmiany manieryzmu niderlandzkiego.
Reprezentacyjny budynek powstał na zlecenie kupca Hansa Kӧpego w latach 1597-1599, według projektu Antona van Obberghena. Pierwotnym przeznaczeniem Domu Przyrodników było połączenie wystawnego mieszkania, magazynu towarów i kupieckiego kantorku. Obecna nazwa pochodzi od założonego w 1743 r. Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego, które w 1846 r. urządziło tutaj swoje pracownie, bibliotekę i salę posiedzeń. Zrekonstruowana po II Wojnie Światowej kamienica wyróżnia się zdobieniami elewacji (warto zwrócić szczególną uwagę na płaskorzeźby z kobiecymi uosobieniami 4 dyscyplin naukowych), sięgającą 36 metrów wieżą (kiedyś działało w niej obserwatorium astronomiczne) oraz wielopiętrowym wykuszem - fragmentem budynku wystającym poza fasadę na wysokości parteru.
Dom Przyrodników stał się siedzibą gdańskiego Muzeum Archeologicznego na przełomie lat ‘50 i ‘60 XX stulecia. Urządzono w nim 5 wystaw stałych:
Do tego dochodzą oczywiście kolejne ekspozycje czasowe. Ponadto Muzeum Archeologiczne w Gdańsku posiada rozbudowaną ofertę zajęć edukacyjnych i warsztatów dla grup szkolnych - przede wszystkim dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych.
Poza Domem Przyrodników gdańskie Muzeum Archeologiczne posiada 4 inne oddziały. Są to:
Ceny wejściówek do Domu Przyrodników / Muzeum Archeologicznego w Gdańsku - stan na maj 2018:
Usługa przewodnicka (po wcześniejszej rezerwacji) + 40 zł w języku polskim ; +60 zł w języku angielskim
Zajęcia dla grup szkolnych i dziecięcych:
Wspaniały zabytek Starego Miasta i siedziba jednej z ważniejszych instytucji. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku prezentuje 5 stałych ekspozycji. Przede wszystkim o historii regionu, ale są też eksponaty pochodzące z Afryki. Natomiast Dom Przyrodników będący główną siedzibą muzeum powstał pod koniec XVI w., w gdańskiej odmianie niderlandzkiego manieryzmu.