Obóz został założony 2 września 1939 roku. Największą grupą narodowościową byli Żydzi, a następnie Polacy. W obozie przebywali również Rosjanie, Francuzi, a także Niemcy, Łotysze i Norwegowie. Było to miejsce kaźni 45 narodowości z 26 krajów.
Od czerwca 1944 roku, zastosowano również komory gazowe. Do 9 maja 1945 roku, przez obóz przeszło ok. 110 tys. więźniów z których około 65 tys. zginęło w obozie lub 39 podobozach. Ten obóz zagłady działał dokładnie tyle dni, ile trwała II wojna światowa. Na głównym pomniku w obozie znajduje się napis "Los nasz dla was przestrogą ma być, nie legendą".
Obecnie, teren obozu obejmuje Muzeum Stutthof, powstałe dzięki staraniom byłych więźniów obozu, w dniu 12 marca 1962 r. i stanowiące upamiętnienie osób, które zginęły w obozie podczas II Wojny Światowej.
W ramach oferty edukacyjnej muzeum znaleźć można:
Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.
Niemiecki obóz pracy i masowej zagłady, działający (w różnych formach formalno-prawnych) od 2 IX 1939 r. aż do 9 V 1945, kiedy do Sztutowa wkroczyła Armia Czerwona. Szacuje się, że spośród 110 tysięcy więźniów, 65 tys. zginęło - w obozie koncentracyjnym, po przeniesieniu do innego lub w czasie “ewakuacji”. Zwiedzanie miejsca pamięci Stutthof jest bezpłatne.